120. rocznica zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko

120. rocznica zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko
120. rocznica zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko
W niedzielę 11 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej i nad Morskim Okiem odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko.

Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na grobach górali walczących o polskość tych ziem na cmentarzach w Białce Tatrzańskiej oraz w Bukowinie Tatrzańskiej. W kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta w ich intencji. W Mszy Świętej brały udział poczty sztandarowe Związku Podhalan: Zarządu Głównego, oddziału w Białce Tatrzańskiej, Brzegach i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, szkoły podstawowej z Brzegów, z Bukowiny Tatrzańskiej jak również proporzec 9 DH „Dzikie Buki” z Bukowiny Tatrzańskiej.
Podczas seminarium, zatytułowanym „Przedmiot sporu i jego bohaterowie” organizatorzy XV Międzynarodowego Forum Górskiego, w ramach którego odbywały się uroczystości, zostały wygłoszone następujące referaty:
  • „Geodezyjne i topograficzne aspekty sporu o Morskie Oko” – Piotr Bąk,
  • „Dzieje sołtysiego rodu Nowobilskich z Białki Tatrzańskiej” – Maria Krzeptowska Jasinek,
  • „Władysław hr. Zamoyski postać i działalność” – Jerzy M. Roszkowski,
  • „Rzecz o leśniczym Bieńkowskim” – Paweł Skawiński,
  • „Leśny Jędrzej Dziadoń i inni górale na tle sporu o Morskie Oko” – Maciej Hodorowicz.
Seminarium pt. „Przedmiot sporu i jego bohaterowie” – transmisja na żywo
 
 
Ostatnią częścią niedzielnego programu było odsłonięcie umieszczonej na Schronisku PTTK „Morskie Oko” tablicy pamiątkowej poświęconej Jędrzejowi Dziadoniowi i innym góralom, którzy walczyli o polskość tego zakątka Tatr.
 
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz