WYSTAWA „TWÓRCY PODHALA 5”

Data/Czas
Date(s) - 11/09/2020 - 25/09/2020
Całodniowe

Lokalizacja
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka"

Kategorie Nie Kategorie


WYSTAWA „TWÓRCY PODHALA 5”
MIEJSCE:
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”
Zakopane, ul. Grunwaldzka 3

Wystawa Twórcy Podhala 5

Wystawa Twórcy Podhala 5

TERMIN:
11 – 25 września 2020 r.

WERNISAŻ:
11 września 2020 r., godz. 16:00
Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Góralska ,,Jutrzenka” pod dyr. Krzysztofa Trebuni Tutki

 

Na wystawie zostanie zaprezentowana twórczość artystów z Podhala:

  • Zakopane – Władysława Trebuna-Tutka (projekty tkaniny artystycznej) – Urodzony w 1942 r. w Poroninie, zmarł w 2012 r. w Zakopanem. Artysta plastyk, malarz, projektant, muzyk, który wypracował swój własny styl, poetykę i filozofię. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny.
  • Kościelisko – Andrzej Ferenczak (ikony) – Urodził się w Kościelisku, pod Blachówką. Tata pochodził z Chyżnego, a mama z Kościeliska. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem,
    następnie studia nauczycielskie w Rzeszowie – rysunek i zajęcia praktyczne.
  • Poronin – Joanna Galica–Dorula (haft) – Wychowała się w Kościelisku, a obecnie mieszka z mężem Józefem w Poroninie, na Majerczykówce. W rodzinnym domu zawsze pielęgnowano góralski tradycje. Babcia tkała na warsztacie tkackim piękne kilimy, zaś mama już od małego dziecka sama stawiała pierwsze ściegi. Haftu nauczyła się podglądając mamę w pracy.
  • Biały Dunajec – Monika Stachowiec (malarstwo, grafika, rysunek) – Wychowywała się w Poroninie, ale do szkoły uczęszczała w Zakopanem. Od dzieciństwa interesowała się sztuką. Rysowała i malowała swoją rodzinę, oraz najbliższe otoczenie. Uczęszczała do Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka” w Zakopanem na zajęcia z rysunku i rzeźby u pani Jadwigi Król – Wilczek, oraz na zajęcia z grafiki u pani Marii Podobińskiej, u której po ukończeniu studiów odbyła staż. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.
  • Bukowina Tatrzańska – Szkoła Ginących Zawodów – Misją Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej, działającej od 1999 r. pod patronatem Bukowiańskiego Centrum Kultury
    „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej, jest zainteresowanie młodych ludzi rodzimą kulturą, w tym rękodziełem ludowym, jako tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, oraz jako źródło inspiracji. Szkoła prowadzi głównie stałe zajęcia z zakresu tańca i muzyki, malarstwa na szkle, rzeźby i snycerki oraz ceramiki. Podczas warsztatów uczestnicy pogłębiają wiedzę o dawnym rzemiośle, poznają techniki pracy, doskonalą sprawności manualne, rozwijają wyobraźnię. W ramach zajęć uczniowie odwiedzają również pracownie twórców ludowych, galerie i muzea.

Źródło:Materiały prasowe organizatora: ,,WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 10 – 20 września 2020”

Bookmark the permalink.

Comments are closed.