55. Sabałowe Bajania – Sabałowa Noc

55. Sabałowe Bajania - Sabałowa Noc - dzień 3
55. Sabałowe Bajania - Sabałowa Noc - dzień 3
55. Sabałowe Bajania – Sabałowa Noc – dzień 3

Jest taka jedna noc w roku, kiedy do Bukowiny Tatrzańskiej zlatują się czarownice z Baranowa Sandomierskiego, a grono Zbójników i Wiyrchyowyk Orlic powiększa swoją gromadę. Tak właśnie było w sobotę 7 sierpnia podczas 55. Sabałowych Bajań.

O 20.00 na deski sceny pod Bukowiańskim Termami wkroczył Zespół Góralski „Wiyrchowianie” by rozpocząć najważniejszą część wieczoru. Muzyka, śpiew i tańce rozległy się w około. Po występie na scenie pojawił się hetman zbójnicki Stanisław Hodorowicz wraz z całą drużyną. Sygnał na rozpoczęcie ceremonii wydały Trombity Haniaczyków i armata Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego.

W tym roku do zaszczytnego grona Wiyrchowych Orlic dołączyły:

  • Katarzyna Ceklarz z Rabki – doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej, socjolog, a także wykładowca Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu na kierunku turystyka i rekreacja, przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, członek Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie,
  • Danuta Łapka z Bukowiny Tatrzańskiej – długoletni pracownik Bukowiańskiego Centrum Kultury Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Przez ponad 30 lat zajmowała się nadzorem na organizacją wszystkich imprez kulturalnych, takich jak Sabałowe Bajania czy Karnawał Góralski.
  • Małgorzata Mirga-Tas z Czarnej Góry –  polsko-romska artystka wizualna, malarka, rzeźbiarka, edukatorka i aktywista. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Na Zbójnika Tatrzańskiego zostali pasowani:

  • Krzysztof Dobrzyński z Ochotnicy Górnej –  Tancerz, muzykant, instruktor tańca i zespołów, działacz, z-ca Prezesa Związku Podhalan.
  • Mirosław Lassak z Krakowa – multiinstrumentalista, tancerz, instruktor tańca, członek Zespołu Hamernik.
  • Edward Staszel z Dzianisza –  Kontynuator rodzinnej tradycji stolarki, przejętą od dziadka – Jacentego Staszla, znanego Podhalańskiego snycerza i rzeźbiarza. Twórca artystycznych mebli i elementów dekoracji wnętrz. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie stolarowania i rzeźby otrzymał między innymi Medal Zasłużony dla Rzemiosła, Złota Odznaka Izby Rzemieślniczej, Nagrodą Małopolski Rzemieślnik Roku 2020. Pasjonat i hodowca koni rasy Holenderski Koń Gorącokrwisty. Jego konie biorą udział w największych zawodach zaprzęgowych, z Mistrzostwami Świata włącznie.

Od tego roku zostało też wprowadzone wyróżnienie „Hetmański pierścień”, którym został uhonorowany Emilian Kowal z Chyżnego, zasłużony dla społeczności lokalnej oraz Karol Stoch-Michna z Zakopanego – krawiec, hafciarz, twórca ludowy. (Z powodów zdrowotnych krzesny Karol nie mógł uczestniczyć w ceremonii, a pierścień zostanie mu wręczony w rodzinnym domu).

Rozpalenie watry, symbolu zbójnickiego zespolenia i pokaz sztucznych ogni, po którym rozbrzmiewały irlandzkie rytmy zespołu Carrantuohill zakończyły bukowiańską Sabałową Noc

Dodaj komentarz