KARŁOWICZ in MEMORIAM

Obchody 110 rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza

Publicysta i autor znakomitych zdjęć tatrzańskich, miłośnik narciarstwa, pionier taternictwa i jeden z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a przede wszystkim autor wspaniałych kompozycji symfonicznych i poematów. Jego twórczość należy do najdonioślejszych zjawisk w muzyce polskiej przełomu XIX i XX wieku. Mieczysław Karłowicz był bowiem jednym z tych nielicznych rodzimych twórców, którzy dotrzymywali kroku najwartościowszym nurtom współczesnej muzyki, doskonale władając wielkimi orkiestrowymi formami. Tragiczny los przekreślił jednak szanse na dalszy rozwój tej niezwykłej kariery. Swoją miłość do gór przypłacił przedwczesną śmiercią pod lawiną na zboczach Małego Kościelca.

Dokładnie w 110. rocznicę śmierci naszego patrona artyści oddadzą hołd temu wybitnemu polskiemu twórcy. Podczas uroczystego koncertu „Karłowicz in memoriam”, który odbędzie się 8 lutego o godz. 20.00 w Kościele św. Krzyża przy ul. Chałubińskiego 30 w Zakopanem, zabrzmią jego najwspanialsze symfoniczne dzieła: Prolog symfoniczny „Biała gołąbka”, Koncert skrzypcowy A-dur oraz Poemat symfoniczny „Odwieczne Pieśni”.
W roli solisty wystąpi Konstanty Andrzej Kulka.
Zespołem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej dyrygować będzie Monika Stefaniak.

Bilety w cenie 30-150 zł dostępne na EVENTIM.PL oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.
Koncert organizowany przez agencję MS MANAGEMENT, we współpracy z Stowarzyszeniem Mieczysława Karłowicza i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Monika Stefaniak

Monika Stefaniak

Monika Stefaniak dyrygent, teoretyk muzyki, pedagog, menedżer kultury Studiowała pod kierunkiem tak wybitnych postaci jak: Sir Colin Davis, Helmuth Rilling, Peter Eötvös, Leonid Korchmar, Gabriel Chmura oraz główny jej mentor i pedagog prof. Jerzy Salwarowski. Finalistka i laureatka nagrody publiczności Międzynarodowego Konkursu w Kiszyniowie (2011). Brała też udział w konkursach w Londynie, Trento, Taipei, Besancon. Koncertowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Kongresową Orkiestrą Symfoniczną w Sankt Petersburgu, Festiwalową Orkiestrą Kameralną w Katanii, Orkiestrą Filharmoniczną i Operową w Płowdiw, Polską Filharmonią Kameralną, Sinfoniettą Cracovia, Toruńską i Słupską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, nadto orkiestrami filharmonicznymi w Częstochowie, Szczecinie i w Kaliszu. Dyrygowała orkiestrami: Sinfonia Varsovia oraz Akademii Beethovenowskiej. Od 2016 r. współpracuje z zespołem muzyki dawnej „Ars Nova“, z którym wystąpiła na prestiżowym Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne“. Jest doktorem w dziedzinie dyrygentury. W 2008 r. rozpoczęła 8-letnią pracę pedagogiczną w katedrze Dyrygentury AM w Poznaniu na wydziale kompozycji, dyrygentury, teorii muzyki i rytmiki oraz na wydziałach instrumentalnym i wokalnym.W latach 2008-2015 prowadziła tam zajęcia z dyrygentury symfonicznej. Przez dwa sezony była dyrygentem-asystentem Państwowej Opery Bałtyckiej, prowadząc próby z orkiestrą, chórem, solistami i baletem w premierach Der Rosenkavalier R. Straussa, Rigoletto i La Traviata G.Verdiego, Il Barbiere di Siviglia G. Rossiniego, Mozart i Salieri M. Rimskiego-Korsakowa, La Boheme i Madama Butterfly G. Pucciniego, Giselle Ch. Adama, Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego i Straszny dwór St. Moniuszko, prowadząc tam też przedstawienia Wesele Figara W. A. Mozarta oraz Nie taki straszny dwór S. Moniuszko (spektakl edukacyjny).

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka

Konstanty Andrzej Kulka – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków – wirtuozów. Wyróżniony absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Laureat wielu międzynarodowych konkursów w tym im. Nicolo Paganiniego (1964r) w Genui. We wrześniu 1966 roku zajmuje pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczyna się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwikowi van Beethovenowi w jego 200-letnią rocznicę urodzin. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Również za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę „Grand Prix du Disque”. Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej głównie pod batutą kompozytora. Otrzymał wiele wyróżnień m. in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagandzie kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych np. złote odznaki za pracę społeczną dla miasta Krakowa, za zasługi dla Gdańska.

Źródło: materiały promocyjne organizatorów

2 Comments on “KARŁOWICZ in MEMORIAM”

Dodaj komentarz