Wernisaż wystawy Twórcy Podhala 5

Wernisaż wystawy Twórcy Podhala 5

W dniu 11.09.2020 r. odbył się wernisaż wystawy Twórcy Podhala 5 zorganizowanej w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Wydarzenie rozpoczął występ Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” pod dyr. Krzysztofa Trebuni Tutki.Na wystawie swoje prace zaprezentowali twórcy z podhalańskich gmin:

  • Zakopane – Władysława Trebuna-Tutka (projekty tkaniny artystycznej) – Urodzony w 1942 r. w Poroninie, zmarł w 2012 r. w Zakopanem. Artysta plastyk, malarz, projektant, muzyk, który wypracował swój własny styl, poetykę i filozofię. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny.
  • Kościelisko – Andrzej Ferenczak (ikony) – Urodził się w Kościelisku, pod Blachówką. Tata pochodził z Chyżnego, a mama z Kościeliska. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem,
    następnie studia nauczycielskie w Rzeszowie – rysunek i zajęcia praktyczne.
  • Poronin – Joanna Galica–Dorula (haft) – Wychowała się w Kościelisku, a obecnie mieszka z mężem Józefem w Poroninie, na Majerczykówce. W rodzinnym domu zawsze pielęgnowano góralski tradycje. Babcia tkała na warsztacie tkackim piękne kilimy, zaś mama już od małego dziecka sama stawiała pierwsze ściegi. Haftu nauczyła się podglądając mamę w pracy.
  • Biały Dunajec – Monika Stachowiec (malarstwo, grafika, rysunek) – Wychowywała się w Poroninie, ale do szkoły uczęszczała w Zakopanem. Od dzieciństwa interesowała się sztuką. Rysowała i malowała swoją rodzinę, oraz najbliższe otoczenie. Uczęszczała do Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka” w Zakopanem na zajęcia z rysunku i rzeźby u pani Jadwigi Król – Wilczek, oraz na zajęcia z grafiki u pani Marii Podobińskiej, u której po ukończeniu studiów odbyła staż. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.
  • Bukowina Tatrzańska – Szkoła Ginących Zawodów – Misją Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej, działającej od 1999 r. pod patronatem Bukowiańskiego Centrum Kultury
    „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej, jest zainteresowanie młodych ludzi rodzimą kulturą, w tym rękodziełem ludowym, jako tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, oraz jako źródło inspiracji. Szkoła prowadzi głównie stałe zajęcia z zakresu tańca i muzyki, malarstwa na szkle, rzeźby i snycerki oraz ceramiki.

Dodaj komentarz