„Zaśpiywoj słowiku” – IV Gminny Konkurs Śpiewu Ludowego w Jurgowie 2025-05-25 fotorelacja cz. 1

4. Gminny Konkurs Śpiewu Ludowego „Zaśpiywoj słowiku” w Jurgowie 2025-05-25

W niedzielę 25 maja 2025 roku, w plenerze na Polanie Podokólne w Jurgowie, w otoczeniu zabytkowych pasterskich szałasów, odbyła się czwarta edycja Gminnego Konkursu Śpiewu Ludowego „Zaśpiywoj słowiku”, organizowanego przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

Wydarzenie rozpoczęło się muzycznym akcentem – występem Muzyki Spiskiej z Jurgowa, który wprowadził publiczność i uczestników w klimat wspólnego świętowania muzyki tradycyjnej. Następnie do konkursu przystąpili młodzi śpiewacy z całej gminy Bukowina Tatrzańska.

Na scenie zaprezentowano łącznie 39 punktów programu. Wystąpili przedstawiciele m.in. z Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Leśnicy-Gronia, Jurgowa, Brzegów i Rzepisk. Jury przyznało liczne nagrody i wyróżnienia w każdej z kategorii wiekowych, doceniając różnorodność repertuaru, dbałość o gwarę oraz sposób wykonania tradycyjnych pieśni rodzinnych, obrzędowych i religijnych.

Konkurs oceniała trzyosobowa komisja:

  • dr Dorota Majerczyk – etnomuzykolog,
  • mgr Dominika Trybuła – muzyk i regionalistka
  • mgr Andrzej Budz – muzyk, dyrygent chóru In Nomine Parafii Jurgów.

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez dyrektora Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, w postaci rejestracji śpiewu w zabytkowych przestrzeniach jednej z jego filii znajdujących się na Spiszu oraz późniejszą ich prezentację w mediach społecznościowych Muzeum otrzymali:

  • duet Katarzyna i Julia Gał (mama z córką) z Zespołu Góralskiego „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
  • grupa śpiewacza z Zespołu Góralskiego „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
    (Kinga Chlebek, Julia Gał, Anna Murzańska, Paulina Szczepaniec, Angelika Wilczek, Magdalena Wilczek)
  • grupa śpiewacza z Zespołu Góralskiego „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
    (Daniel Dziadkowiec, Kacper Dziadkowiec, Jakub Gał, Michał Murzański)

Nie zabrakło także nagród specjalnych – m.in. dla najmłodszej uczestniczki konkursu, Michalinki Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej.

Wydarzenie było nie tylko okazją do zaprezentowania talentu młodych śpiewaków, lecz także pięknym świadectwem żywej tradycji i muzycznej tożsamości Spisza i Podhala.

📸 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konkursu!

Zobacz również:

 

Dodaj komentarz