Witold Skupień zwycięzcą kategorii „Sport bez barier” w 89. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca 2023 Roku

Witold Skupień został Sportowcem Roku 2023

Miło nam poinformować, że pochodzący z Kluszkowiec i mieszkający w Nowym Targu, zeszłoroczny Mistrz i Wicemistrz Świata w biegach narciarskich Witold Skupień został Sportowcem Roku 2023 w kategorii „Sport bez barier”.

Przygodę z paranarciarstwem biegowym rozpoczął dopiero w wieku 22 lat. Jak przyznaje, trochę żałuje, że tak późno, ale też nie zaczynał od wstania z kanapy. Zawsze był aktywny fizycznie. Z powodzeniem grał w piłkę w lokalnym klubie, więc i z biegami na nartach sobie poradził.

A sportem paralimpijskim zainteresował się, gdy w Turynie dwa złote medale zdobyła zawodniczka z podobną do jego niepełnosprawnością. Prawe przedramię i część lewej dłoni stracił w wieku 11 lat. – Wspiąłem się na słup z transformatorem prądu. Pechowo dotknąłem wystających z niego prętów. Nawet nie wiem, kiedy spadłem na ziemię, a moje ręce, gdy na nie spojrzałem, wyglądały jak dwie osmolone szczapy – tłumaczył. Po latach, zainspirowany sukcesem Katarzyny Rogowiec, zaczął szukać kontaktów i adresów. Prawdziwą przygodę ze sportem zaczął jednak za sprawą instruktora prawa jazdy. I trwa ona do dziś!

Największe sportowe osiągnięcia 2023 r. Witolda Skupnia to:

• I miejsce na Mistrzostwach Świata w biegu na 18 km techniką klasyczną
  • II miejsce na Mistrzostwach Świata w biegu na 10 km techniką dowolną

Miniony rok obfitował w uznanie i nagrody popularności dla Witka! Miesiąc temu zajął siódme miejsce w Plebiscycie #Guttmanny2023 Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Najlepszego Sportowca z Niepełnosprawnościami.