56. Sabałowe Bajania – Oficjalne ogłoszenie wyników 2022.08.14

56. Sabałowe Bajania - Oficjalne ogłoszenie wyników
56. Sabałowe Bajania – Oficjalne ogłoszenie wyników

56. Sabałowe Bajania – Oficjalne ogłoszenie wyników – Zapraszamy na fotorelację.

Protokół z posiedzenia komisji oceniającej Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 56. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, w dniach 11-13 sierpnia 2022 r.

Komisja w składzie:

  • dr Artur Czesak – językoznawca

  • mgr Benedykt Kafel etnograf

  • dr Dorota Majerczyk etnolog

  • prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog

  • prof. uczelniany dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie – zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie – 189 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 53 gawędziarzy (37 dorosłych, 10 młodzieżowych, 6 dziecięcych); 53 instrumentalistów (30 dorosłych, 16 młodzieżowych, 7 dziecięcych); 39 śpiewaków solistów (27 dorosłych, 5 młodzieżowych, 7 dziecięcych); 41 grup śpiewaczych (30 dorosłych, 6 młodzieżowych, 5 dziecięcych); pary pytacy, drużby oraz starosty weselnego, z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  1. KONKURS GAWĘDZIARZY

  1. Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gawędy,
    otrzymuje: Tomasz Kulig z Piwnicznej-Borownic

  • osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: Dorota Adamczyk, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia prof. dr. hab. Józefa Bubaka, Janusz Macoszek z Istebnej, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, Katarzyna Grobarczyk-Piekło z Zubrzycy Górnej, Zofia Sordyl z Korbielowa, Krzysztof Kunicki ze Stronia, Czesław Majewski z Mystkowa, Anna Góra z Mystkowa, Stanisław Apostoł z Nowego Targu

  • dziewięć równorzędnych drugich miejsc, otrzymują: Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego, Bogusław Kyrcz z Kadczy, Małgorzata Szlachcic z Mizernej, Zofia Michałek z Dobrej, Kamila Krzysiaczek z Kacwina, Bogumiła Ogorzały z Przysietnicy, Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej, Andrzej Rusnak z Rzepisk, Szymon Gigoń z Zawoi

  • jedenaście równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują: Wiesław Pawlus z Wieprza, Andrzej Makoś z Zawoi, Jakub Pajor z Podegrodzia, Michał Kubacka z Jabłonki, Julianna Adamek z Pewli Wielkiej, Józefa Bucka z Kostomłotów Drugich, Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska-Wyrowców, Dominik Bogdan z Krzeszowa, Grzegorz Ostafin z Trzebuni, Dominika Żywczak z Lipnicy Wielkiej na Orawie, Karolina Kulka z Lipnicy Małej

  • sześć równorzędnych wyróżnień otrzymują: Michał Polaczyk ze Szczawnicy, Elżbieta Czachor z Kolbuszowej Górnej, Anna Krypczyk z Białki Tatrzańskiej, Zdzisław Adamczyk z Antolki, Justyna Kulka z Lipnicy Małej, Aleksandra Laskowska z Radojewic

  • dyplomy uczestnictwa otrzymują: Ewa Drożniak z Maszkowa, Arkadiusz Stabla z Gorzyczek

  1. Kategoria młodzieżowa

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Małymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: Emilia Święty z Niedzicy, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Stanisława Chowańca-Suchowiana, w postaci dyplomu dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy, Anna Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej, Adrian Mrugała z Cichego, Krystian Mrugała z Cichego

  • trzy równorzędne drugie miejsca, otrzymują: Katarzyna Janczy ze Sromowiec Wyżnych, Jan Stoch z Odrowąża, Laura Wyrostek z Trybsza

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, otrzymują: Karolina Gromala z Kamienicy, Justyna Karlak z Lipnicy Wielkiej na Orawie

  • wyróżnienie otrzymuje: Witold Sewiło z Szyku

  1. Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują: Honorata Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej (korale), Jan Szkawran z Istebnej (pasek skórzany)

  • dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi (korale), otrzymują: Anna Florek z Mszalnicy, Aleksandra Gabryś ze Sromowiec Wyżnych

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują: Patrycja Łuka z Lipnicy Małej, Jonasz Migacz z Podegrodzia

  1. KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

  1. Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gry na heligonce, otrzymuje: Samuel Guzik z Juszczyna

  • osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce), wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej dla szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu, Marek Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy), Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce), Jakub Czapla z Dębicy (skrzypce, cymbały), Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce), Jakub Sławiński z Poznania (kozioł weselny), Edward Gola z Sędziszowa (skrzypce), Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce)

  • sześć równorzędnych drugich miejsc, otrzymują: Piotr Haza z Zakopanego-Olczy (skrzypce, złóbcoki, piszczałka, dudy), Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem (trombita, oktawki pienińskie), Maciej Szczecina z Zakopanego (złóbcoki), Rafał Gluza ze Szczyrku (trombita, okaryna, piszczałka, skrzypce), Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic (heligonka), Kazimierz Marcinek z Nockowej (skrzypce)

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują: Jan Skupień-Salamon ze Stasikówki (skrzypce), Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce), Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska trzyrzędowa), Grzegorz Dziadoń z Rzepisk (skrzypce), Marcin Szczechowiak z Jaromierza (mazanki), Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, piszczałka, heligonka, okaryna), Tomasz Buńda z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce), Stanisław Wlazło z Radomia (harmonia polska)

  • sześć równorzędnych wyróżnień otrzymują: Wojciech Śliwiński z Krempach (skrzypce), Kinga Grychta ze Zbąszynia (skrzypce), Jarosław Mai ze Zbąszynia (kozioł ślubny i kozioł weselny), Jakub Zastawny z Brzostku (cymbały), Czesław Kuchta z Jurkowa (heligonka), Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej (skrzypce)

  • dyplom uczestnictwa otrzymuje: Wiesław Kuskowski z Ostrołęki (harmonijka ustna)

  1. Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską, otrzymuje: Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (złóbcoki, piszczałki, dudy)

  • pięć równorzędnych drugich miejsc, otrzymują: Benedykt Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce), Martyna Pigan z Cieplic (cymbały), Aleksandra Hornik z Krempach (skrzypce), Krzysztof Waląg z Juszczyna (heligonka), Maciej Łukaszczyk-Capowski z Zakopanego (piszczałki, dudy, złóbcoki)

  • pięć równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują: Wiktoria Janik z Trzebowniska (skrzypce), Wojciech Jabcoń z Juszczyna (skrzypce), Adam Ejchost ze Zbąszynia (kozioł weselny), Artur Olesiński z Lipnicy Małej (skrzypce), Amelia Pietraszek z Krempach (skrzypce)

  • trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują: Julia Brudło z Siedlca (skrzypce), Przemysław Galas z Zalasowej (heligonka), Adrian Drozda z Nowego Kramska (skrzypce)

  • dyplomy uczestnictwa otrzymują: Dominik Kierecki z Siedlca (kozioł weselny), Hanna Leśnik ze Zbąszynia (skrzypce)

  1. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje: Cezary Bednarczyk z Ostrowa Wielkopolskiego (dudy, skrzypce podwiązane, skrzypce)

  • drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej (korale), otrzymuje: Justyna Pięta z Brzysk (skrzypce)

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują: Paulina Moś z Trybsza, Zuzanna Kostyra z Lipnicy Małej,

  • trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują: Nikola Wójtowicz z Frydmana (skrzypce), Karol Ejchost ze Zbąszynia (klarnet Es), Anna Brudło z Siedlca (klarnet Es)

  1. KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

  1. Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni, otrzymuje: Damian Balcer z Marianki

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: Bogusława Grzywa z Gałek, Marta Zygmond z Krempach, Dominika Trybuła z Krempach, Maria Nowak z Osielca, Zdzisław Gajewski z Sulejowa

  • dziesięć równorzędnych drugich miejsc, otrzymują: Artur Cudek ze Skrzydlnej, Czesław Gryglak z Łapsz Wyżnych, Marta Komasara z Celin, Marianna Śmiłowska z Marzysza, Mirosława Zaziąbło-Hubiak z Tylmanowej, Maria Pierunek z Lutogniewa, Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego, Alina Myszak z Kocudzy Pierwszej, Mariola Lorek z Przyszowej, Małgorzata Olszewska z Krotoszyna

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują: Bernadeta Ryt z Suchej Beskidzkiej, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Eugenia Zaśkiewicz z Przerośli, Eugeniusz Olszowy z Kolbuszowej Górnej, Julia Biegun z Łapsz Wyznych, Agnieszka Anna Dyba z Niedzicy, Stanisława Myrta z Leśniaków, Lech Owczarek z Doruchowa

  • trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują: Ewa Blicharz z Turzy, Agnieszka Bandosz z Gołębia, Helena Szpytma z Gaci

  1. Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską, otrzymuje: Aleksandra Nędza-Chotarska z Kościeliska

  • drugie miejsce, otrzymuje: Agnieszka Kapłoniak z Harklowej

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, otrzymują: Antoni Kula z Cichego, Paulina Zguda ze Skawicy

  • wyróżnienie otrzymuje: Grzegorz Swoczyk z Łapszanki

  1. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową (korale), otrzymuje: Oliwia Gryguś z Krempach

  • drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej (korale), otrzymuje: Zuzanna Woźniak z Łopusznej

  • pięć równorzędnych trzecich miejsc, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują: Aleksandra Wojnar z Mrowli, Nadia Skorusa z Chochołowa, Milena Pawłowska z Korczyny, Daniel Dziadkowiec z Leśnicy, Jakub Gabryś z Tylmanowej

  1. KONKURS ŚPIEWU GRUPOWEGO

  1. Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni, otrzymuje: żeńska grupa śpiewacza „Jaworzyncianki” z Jaworzynki

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: żeńska grupa śpiewacza „Zielony Jawor” z Krempach, żeńska grupa śpiewacza „OwCoK” z Jabłonki, żeńska grupa śpiewacza „Przyszowianki” z Przyszowej, żeńska grupa śpiewacza „Skalni” z Krakowa, męska grupa śpiewacza „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy

  • osiem równorzędnych drugich miejsc, otrzymują: żeńska grupa śpiewacza „Młode Podhale” z Nowego Targu, żeńska grupa śpiewacza „Śwarni” z Nowego Targu, żeńska grupa śpiewacza „Gorce” z Kamienicy, żeńska grupa śpiewacza „Czerniczanki” z Czernica, żeńska grupa śpiewacza „Ancyjas” z Suwałk, męska grupa śpiewacza „Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi, męska grupa śpiewacza „Pogórzanie” z Jastrzębi, męska grupa śpiewacza „Dolina” z Krempach

  • dziewięć równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują: żeńska grupa śpiewacza „Zakukała Kukułecka” z Gałek, żeńska grupa śpiewacza „Bolęcanki” z Bolęcina, żeńska grupa śpiewacza „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej, żeńska grupa śpiewacza „Perły Sumsiodki” z Siedlca, żeńska grupa śpiewacza „Marzyszanki” z Marzysza, żeńska grupa śpiewacza „Siedlecanki” z Siedlca gm. Bochnia, żeńska grupa śpiewacza „Hajduki” z Łapsz Niżnych, żeńska grupa śpiewacza „Grębowianki” z Grębowa, męska grupa śpiewacza „Kumotry” z Marzysza

  • siedem równorzędnych wyróżnień, otrzymują: żeńska grupa śpiewacza „Radojewiczanie” z Radojewic, żeńska grupa śpiewacza „Porębianki” z Drohobyczki, żeńska grupa śpiewacza „Lutogniewiacy” z Lutogniewia, żeńska grupa śpiewacza „Kalina” z Łózki, żeńska grupa śpiewacza „Koźminiacy” z Koźminka, żeńska grupa śpiewacza „Klonowianki” ze Strzelec, mieszana grupa śpiewacza „Strzelce” ze Strzelec

  1. Kategoria młodzieżowa

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Małymi Spinkami Góralskimi, otrzymują: dziewczęcy duet śpiewaczy „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, dziewczęca grupa śpiewacza „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, dziewczęca grupa śpiewacza „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • dwa równorzędne drugie miejsca, otrzymują: dziewczęca grupa śpiewacza „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych, dziewczęca grupa śpiewacza „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia

  • trzecie miejsce, otrzymuje: dziewczęca grupa śpiewacza „Pienińskie Nucicki” z Krościenka nad Dunajcem

  1. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce, otrzymuje: chłopięca grupa śpiewacza „Zyngierki” z Maruszyny Dolnej

  • dwa równorzędne drugie miejsca, otrzymują: dziewczęca grupa śpiewacza „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, dziewczęca grupa śpiewacza „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej

  • trzecie miejsce, otrzymuje: dziewczęca grupa śpiewacza z Kocudzy Drugiej

  • wyróżnienie, otrzymuje: dziewczęca grupa śpiewacza „Mali Horklowianie” z Harklowej

  1. KONKURS ŚPIEWU DRUŻBÓW WESELNYCH I PYTACY

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, otrzymują: drużba weselny Dawid Ciągło z Podegrodzia, pytace Stanisław Galica i Tadeusz Stasik z Poronina

  1. KONKURS NA MOWĘ STAROSTY WESELNEGO

  • pierwsze miejsce, wraz z Dużą Spinką Góralską, otrzymuje: Jan Lorek z Przyszowej

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz