„Gwołtu, co siy nie robi” w Kościelisku

„Gwołtu co sie nie robi” – „Coz teroz bedzie?” z Białki Tatrzańskiej - Kościelisko
„Gwołtu, co siy nie robi” to góralska adaptacja komedii Aleksandra Fredry, której dokonał Jan Gutt-Mostowy.
Ta sztuka jest wykonywana przez Grupę Teatralną z Białki Tatrzańskiej „Coz Teroz Bedzie?” w tegorocznym zimowym sezonie teatralnym.
➡️ Na scenie Domu Ludowego w Kościelisku grupa zagości w czwartek 27 kwietnia 2023 o godzinie 19:00. 😍😁
➡️ Wejściówki w cenie 20 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej w Kościelisku oraz bezpośrednio przed spektaklem w miejscu wydarzenia.
➡️ Informacje pod numerem 660 554 107

Zapraszamy! Bądźcie z nami!


W „Gwołtu, co siy nie robi” przewrócony zostaje porządek we wsi, władzę przejmują kobiety, które od tej pory dumnie chodzą w góralskich portkach, sądzą, rozkazują i rządzą. Chłopom z kolei siłą narzuca się noszenie spódnicy i domowe prace. Jednym się to podoba, innym nie. Znajdą się i tacy, którzy będą chcieli odwrócić skutki tej „babskiej rewolucji”.

Grupa Teatralna „Coz Teroz Bedzie?” to zespół ludzi, którzy na scenie wyrastali od najmłodszych lat, początkowo grając w przedstawieniach przygotowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Z czasem padła propozycja, aby Grupa występowała co tydzień w okresie ferii.
Warto wspomnieć, że tegoroczny zimowy sezon teatralny był już jubileuszowym, dziesiątym.

Od samego początku, a więc od osiemnastu lat, funkcję kierownika pełni Maria Kuruc. Grupa działa przy parafii w Białce Tatrzańskiej i na co dzień występuje na deskach białczańskiej „Wikarówki”.
W jej repertuarze znajdują się sztuki teatralne oparte m.in. na tekstach ks. Józefa Tischnera, gawędach Kazimierza Przerwy-Tetmajera, poezji Hanki Nowobielskiej, oraz na licznych rodzinnych opowieściach. Głównie są to sztuki własnego autorstwa, przepełnione góralską radością życia.
Obecnie grupę tworzą osoby z Białki oraz kilku innych miejscowości Podhala i Spisza.

GMINA Kościelisko
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
Centrum Informacji Turystycznej w Kościelisku
 

Dodaj komentarz