55. Sabałowe Bajania – Ogłoszenie wyników

55. Sabałowe Bajania - Ogłoszenie wyników
55. Sabałowe Bajania – Ogłoszenie wyników

Festiwal Folkloru Polskiego 55. „Sabałowe Bajania” to nie tylko wysoki poziom prezentowanego repertuaru w części konkursowej, ale także radość ze wspólnego spędzenia czasu i możliwości wystąpienia na scenie bukowiańskiego Domu Ludowego.

Podczas tegorocznych 55. Sabałowych Bajań w części konkursowej jury oceniło 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 45 śpiewaków, 34 grupy śpiewacze 2 pary pytacy oraz 2 starostów weselnych z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Słowacji. Zdobywcami nagród grand prix – Bukowiańskich Buków zostali: gawędziarka Anna Szewczyk z Kamienia, instrumentalista Romuald Jędraszak z Kostrzyna, śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki oraz żeńska grupa śpiewacza z Jurgowa w składzie: Małgorzata Matys, Judyta Ptak i Magdalena Rozmus.

Komisja w składzie:

  1. dr Artur Czesak – językoznawca

  2. mgr Benedykt Kafel etnograf

  3. dr Dorota Majerczyk etnolog

  4. prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog

  5. prof. UŚ dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie – zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie – 165 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

KONKURS GAWĘDZIARZY

Kategoria dorosłych:

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gawędy – Anna Szewczyk z Kamienia
  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi otrzymują:

    – Marta Komasara z Celin, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu;
    – Andrzej Szaflarski z Szaflar, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy;
    – Marcin Wnęk z Czerńca
    – Józef Niesyt z Jasienicy

  • siedem równorzędnych drugich miejsc, otrzymują:
    – Dorota Adamczyk z Szaflar
    – Szymon Gigoń z Zawoi
    – Stanisław Apostoł z Nowego Targu
    – Stanisław Źrałka z Piwnicznej-Zdroju
    – Monika Cepielik z Kamienicy
    – Bogumiła Ogorzały z Przysietnicy
    – Małgorzata Szlachcic z Mizernej

  • dziewięć równorzędnych trzecich miejsc, otrzymują:
    – Zdzisław Adamczyk z Niegowy
    – Zofia Michałek z Dobrej
    – Andrzej Rusnak z Rzepisk
    – Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej
    – Dominika Żywczak z Lipnicy Wielkiej
    – Emil Brzyzek z Krempach
    – Stanisława Myrta z Leśniaków
    – Halina Bielińska z Zalasowej
    – Władysław Pytel z Białki Tatrzańskiej

  • trzy równorzędne wyróżnienia, otrzymują:
    – Stefan Pitoniak ze Zdziaru
    – Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej
    – Barbara Kosobucka z Zalasu.

Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce wraz z Małą Spinką Góralską otrzymuje:
    – Anna Szpernoga z Kacwina, wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Stanisława Chowańca-Suchowiana, w postaci dyplomu dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy;

  • trzy równorzędne drugie miejsca otrzymują:
    – Aleksandra Juroszek z Jaworzynki
    – Katarzyna Janczy ze Sromowiec Wyżnych
    – Jan Watycha z Waksmundu

  • jedno trzecie miejsce otrzymuje:
    – Martyna Kobylarczyk ze Szlembarku.

Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci korali, otrzymują:
    – Amelia Wyrostek z Trybsza
    – Natalia Gałysa z Łącka

  • drugiego miejsca nie przyznano

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
    – Iwona Molitorys z Kacwina
    – Milena Padula z Przysietnicy.

KONKURS INSTRUMENTALISTÓW

Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gry na dudach wielkopolskich, otrzymuje:
    – Romuald Jędraszak z Kostrzyna

  • osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi otrzymują:
    – Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce), wraz z dodatkową nagrodą specjalną imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej dla szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu;
    – Roman Wojciechowski z Tomaszowa Mazowieckiego (skrzypce)
    – Piotr Górecki z Modrza (dudy wielkopolskie)
    – Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy żywieckie)
    – Agnieszka Rydzik z Grodziska Dolnego (cymbały)
    – Michał Umławski z Włoszakowic (dudy wielkopolskie)
    – Paweł Czaja z Jabłonki (skrzypce)
    – Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce)

  • siedem równorzędnych drugich miejsc, otrzymują:
    – Jakub Czapla z Dębicy (skrzypce)
    – Piotr Obrzut z Grybowa (heligonka)
    – Rafał Gluza ze Szczyrku (trombita, piszczałka, skrzypce)
    – Jakub Sławiński z Poznania (kozioł biały)
    – Mateusz Niżnik z Orawki (skrzypce)
    – Piotr Haza z Zakopanego-Olczy (złóbcoki, piszczałki, dudy podhalańskie, skrzypce)
    – Jan Sylwester Prządka ze Zbąszynia (kozioł biały, skrzypce)

  • dziewięć równorzędnych trzecich miejsc otrzymują:
    – Dominik Bogdan z Krzeszowa (skrzypce)
    – Marek Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)
    – Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce)
    – Edward Gola z Sędziszowa (skrzypce)
    – Dominika Trybuła z Krempach (skrzypce)
    – Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)
    – Paweł Banach z Łącka (piszczałka)
    – Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (oktawki)
    – Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

  • siedem równorzędnych wyróżnień otrzymują:
    – Daniel Stec z Lipnicy Małej (skrzypce)
    – Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (oktawki, piszczałka, skrzypce)
    – Mateusz Bernard z Witobla (dudy wielkopolskie)
    – Aleksandra Wąchała z Lubomierza (skrzypce)
    – Marzena Goleniowski z Harklowej (skrzypce)
    – Aleksander Nowak z Osielca (heligonka)
    – Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce).

Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską otrzymuje:
    – Hubert Wittke z Dąbrówki Wielkopolskiej (klarnet, mazanki)

  • osiem równorzędnych drugich miejsc otrzymują:
    – Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej (skrzypce)
    – Karol Murzydło z Cichego (złóbcoki, piszczałki, dudy podhalańskie)
    – Zuzanna Pietraszek z Krempach (skrzypce)
    – Dominik Kierecki z Siedlca (kozioł biały)
    – Bartłomiej Bzdyk z Kościeliska (skrzypce)
    – Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (skrzypce, piszczałka)
    – Franciszek Topór-Futer z Zakopanego (piszczałki, złóbcoki, dudy podhalańskie)
    – Artur Olesiński z Lipnicy Małej (skrzypce)

  • dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymują:
    – Łukasz Piątek ze Zbąszynia (kozioł biały)
    – Weronika Śliwa z Przyprostyni (klarnet)

  • dwa równorzędne wyróżnienia otrzymują:
    – Justyna Trześniewska ze Zbąszynia (skrzypce)
    – Aleksandra Antoniak ze Szczyrku (piszczałka, okaryna).

Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:
    – Jakub Karpiel z Zębu (skrzypce)
    – Bartłomiej Zagata z Ostrowska (skrzypce)

  • drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
    – Filip Drożdż z Bielska-Białej (piszczałki, dudy żywieckie)

  • trzecie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
    – Wiktor Marszał ze Skrzebowej (dudy wielkopolskie).

KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO

Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka otrzymuje:
    – Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi otrzymują:
    – Alicja Krzeszowiak z Suchej Beskidzkiej
    – Natalia Sobolak z Krempach
    – Monika Walas z Korczyna
    – Zofia Sordyl z Korbielowa

  • osiem równorzędnych drugich miejsc otrzymują:
    – Piotr Pławecki ze Starej Wsi
    – Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem
    – Ewa Drożniak z Maszkowa
    – Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa
    – Czesław Majewski z Mystkowa
    – Maria Dębska z Rudna
    – Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego
    – Joanna Tęcza ze Zwolenia

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc otrzymują:
    – Eugenia Kuliś z Kruszy
    – Karolina Groń z Łęki
    – Lidia Biały ze Świlczy
    – Bronisława Augustynek z Rudna
    – Julianna Adamek z Pewli Wielkiej
    – Kazimierz Rzemyk z Ujeznej
    – Alicja Krišiandová z Niedzicy
    – Karina Sornik z Leśniaków

  • dziewięć równorzędnych wyróżnień otrzymują:
    – Monika Hoch z Podszkla
    – Barbara Chorążak z Uherzec Mineralnych
    – Marta Zawłocka z Adamowa
    – Dominika Krzysik z Łapsz Wyżnych
    – Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego
    – Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej
    – Michał Sęk z Białki Tatrzańskiej
    – Józefa Hołczyńska z Zawoi
    – Karina Gąsiorowska z Bożejewic

  • dyplomy uczestnictwa otrzymują:
    – Krystyna Duda z Podegrodzia
    – Paweł Zawadzki z Witobla
    – Agata Sobkowiak z Grywałdu
    – Anna Krypczyk z Białki Tatrzańskiej
    – Lech Owczarek z Doruchowa

Kategoria młodzieżowa

  • pierwszego miejsca nie przyznano

  • cztery równorzędne drugie miejsca otrzymują:
    – Oliwia Stechura z Lipnicy Małej
    – Roksana Pietraszek z Krempach
    – Gabriela Rusnak z Jurgowa
    – Kinga Gabryś z Grywałdu

  • trzy równorzędne trzecie miejsca otrzymują:
    – Julia Gaberek z Harklowej
    – Katarzyna Głód z Bukowiny Tatrzańskiej
    – Martyna Ślamczyk z Lipnicy Małej.

Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci korali, otrzymuje:
    – Martyna Olesińska z Lipnicy Małej

  • drugie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
    – Maksymilian Twaróg z Ostrowska

  • trzecie miejsce, w postaci nagrody rzeczowej, otrzymuje:
    – Justyna Molitorys z Kacwina.

KONKURS ŚPIEWU GRUPOWEGO

Kategoria dorosłych

  • nagrodę grand prix w postaci statuetki Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni otrzymuje:
    – żeńska grupa śpiewacza z Jurgowa

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza z Turośli
    – żeńska grupa śpiewacza „Białodunajcanie” z Białego Dunajca
    – żeńska grupa śpiewacza „Galicjanki z Roztocza” z Narola
    – męska grupa śpiewacza „Hajduki” z Łapsz Wyżnych

  • sześć równorzędnych drugich miejsc otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
    – żeńska grupa śpiewacza „Babeczki” z Zawitały
    – żeńska grupa śpiewacza „Korczyna” z Korczyny
    – żeńska grupa śpiewacza Zespołu imienia Klimka Bachledy z Zakopanego
    – męska grupa śpiewacza „Lipowianie” z Lipowej
    – żeńska grupa śpiewacza „Młodzi Lubatowianie” z Lubatowej

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych
    – żeńska grupa śpiewacza „Na swojską nutę” z Zahorowa
    – żeńska grupa śpiewacza z Mierziączki
    – żeńska grupa śpiewacza „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego
    – żeńska grupa śpiewacza „Potakowianki” z Potakówki
    – męska grupa śpiewacza „Cieślica” z Zawoi
    – żeńska grupa śpiewacza „Zbójnicek” z Zębu
    – żeńska grupa śpiewacza „Makoszanki” z Makoszyna

  • dwa równorzędne wyróżnienia otrzymuje:
    – mieszana grupa śpiewacza „Chełmowianie” z Rudki
    – mieszana grupa śpiewacza „Strzelce” ze Strzelec

  • dyplomy uczestnictwa otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego
    – żeńska grupa śpiewacza „Klonowianki” ze Strzelec.

Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską oraz nagrodami rzeczowymi w postaci korali, otrzymuje:
    – żeńska grupa śpiewacza „Mały Zbójnicek” z Zębu

  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
    – żeńska grupa śpiewacza „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymują:
    – żeńska grupa śpiewacza „Zbójnik” ze Skawicy
    – żeńska grupa śpiewacza „Ochotni” z Ochotnicy Górnej

  • wyróżnienie otrzymuje:
    – żeńska grupa śpiewacza „Dębianie” z Dębna.

Kategoria dziecięca

  • pierwszego miejsca nie przyznano

  • dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
    – dziewczęca grupa śpiewacza „Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej
    – dziewczęca grupa śpiewacza „Dunajec” z Niedzicy

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
    – dziewczęca grupa śpiewacza „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej
    – dziewczęca grupa śpiewacza „Pienińskie oktawki” z Krościenka nad Dunajcem

  • wyróżnienie, wraz z nagrodą rzeczową, otrzymuje:
    – dziewczęca grupa śpiewacza „Młode Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa

KONKURS ŚPIEWU DRUŻBÓW WESELNYCH I PYTACY

  • pierwsze miejsce wraz z Korbacami otrzymują:
    – pytace Tadeusz Stasik-Michałek i Maciej Czernik z Poronina

  • dyplom uczestnictwa otrzymują:
    – pytace Jan Galica-Kasecka z Poronina i Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej.

KONKURS NA MOWĘ STAROSTY WESELNEGO

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi otrzymują:
    – Tomasz Kulig z Piwnicznej-Borownic
    – Kazimierz Lassak z Krakowa.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz